• Święto Szkoły 2013

• Święto Szkoły - Święto Patrona - 9.03.2013

http://www.spgoszcza.szkolnastrona.pl/container/img_2931.jpgŚwięto Szkoły – Patrona Szkoły –

150 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Od 14 lat Szkoła Podstawowa w Goszczy nosi imię gen. Mariana Langiewicza. Postać ta została obrana Patronem Szkoły na pamiątkę pobytu Generała ze swoim oddziałem w Goszczy w dniach 6 – 11 marca 1863 r.

Praca wychowawcza wokół  Patrona wpisana jest w Statut Szkoły i prowadzona przez cały rok. Jednak jej wzmożenie następuje od stycznia do marca, by przed Świętem nasi wychowankowie byli do niego dobrze przygotowani.

W bieżącym roku szkolnym najważniejszymi formami działań przygotowujących uczniów do Święta Szkoły – Patrona Szkoły były m.in.: godziny wychowawcze, apele tematyczne, konkursy wiedzowe, recytatorskie, artystyczne, plastyczne, fotograficzne, wystawki tematyczne, specjalne wydania gazet szkolnych „Kurier Szkolny” i „Kurierek Szkolny”, historyczna gra terenowa, wycieczki do miejsc związanych z powstaniem styczniowym, współpraca z historyczną grupą rekonstrukcyjna z Miechowa, współpraca z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Uwieńczeniem obchodów była Msza Święta w Kościele Parafialnym w Goszczy, odprawiona  przez Proboszcza Parafii ks. Andrzeja Orlikowskiego dnia 9 marca 2013 r. Po Mszy uczestnicy obejrzeli  program patriotyczny uczniów, przygotowany przez nauczycielkę Marię Pęchalska i wysłuchali koncert orkiestry dętej „TON”, prowadzonej przez dyrygenta Eugeniusza Sokoła. W tej części obchodów uczestniczyli Goście – Przyjaciele Szkoły, m.in.: Wójt Gminy pan Marek Jamborski, Radny Gminy pan Antoni Siry, Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty pani Anna Szymczyk-Sierak, Prezes Gminnej Spółdzielni „SCh” pani Anna Kurowska, Prezes OSP Goszcza pan Henryk Dutkiewicz, Naczelnik OSP Goszcza pan Łukasz Dutkiewicz, Prezes Zarządu Gminnego PSL pan Stanisław Jungiewicz, przedstawiciela Gminnego Koła Związku Emerytów i Rencistów, sołtys wsi Goszcza pan Adolf Siudek, sołtys wsi Sadowie pani Krystyna Broś, Prezes Stowarzyszenia „Aktywna Wieś – Goszcza i Sadowie” pani Barbara Mazurek, historycy-pracownicy naukowi krakowskich uczelni wyższych – prof. Tomasz Gąsowski i prof. Marek Kornat, nauczyciele-seniorzy oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Po uroczystościach w kościele uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych  Związku Kombatantów RP i BWP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, NSZZ „Solidarność” w Miechowie, Ochotniczej Straży w Goszczy, Szkoły Podstawowej w Goszczy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą  gen. Mariana Langiewicza.

Część oficjalną zamknęło zwiedzanie wystawy prac dzieci – owoc tegorocznych obchodów. Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników na degustację potraw regionalnych, przygotowanych przez rodziców i Stowarzyszenie „Aktywna Wieś – Goszcza i Sadowie.

Dyrektor Szkoły składa serdecznie podziękowania wszystkim Gościom, Rodzicom i Mieszkańcom za udział w uroczystościach.