SPORT
Obóz żeglarski- Bagry
Żeglarski obóz na Bagrach 2015
Z wiatrem w żaglach przez życie – przygoda uczniów Szkoły Podstawowej w GOSZCZY na Bagrach w Krakowie
Co ciekawego można robić w Krakowie? Każdy to wie: można pójść na Wawel, spacerować po Plantach, wspiąć się na Wieżę Mariacką albo zejść do podziemi Rynku Głównego, a przy pomniku Mickiewicza zrobić sobie selfie. Wszystko to jest powszechnie znane i często wpisane w plan każdej szkolnej wycieczki. Ale mało kto wie, że w Krakowie można też ŻEGLOWAĆ? Na najprawdziwszych jachtach. Gdzie? Na zalewie Bagry. Tylko kilka kilometrów od centrum. To właśnie tu, w tym mało znanym zakątku Krakowa, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym innowacyjnym projekcie „Z wiatrem w żaglach przez życie – aktywna turystyka nad Bagrami 2015”, bo ten, kto raz spróbuje żeglarstwa, najczęściej właśnie „z wiatrem w żaglach” płynie potem przez życie. „Z wiatrem w żaglach”, czyli właściwie jak? Uczniowie klasy V i VI z energią i dynamicznie pokonywali przeszkody – zobaczyli jak w praktyce wygląda żeglowanie. Codziennie przygotowywali sobie łódki (na początek te najmniejsze – Optymisty skonstruowane specjalnie z myślą o dzieciach), ściągali je na wodę i umundurowani w kamizelki asekuracyjne wyruszali w swoje pierwsze rejsy. Od instruktorów dowiedzieli się, jak nazywają się wszystkie elementy łódki, do czego służą, jak należy je wykorzystywać, aby wprawić łódkę w ruch i nią sterować. Okazuje się, że szybko nabrali pewności siebie i dobrze czuli się na wodzie. A gdy jeszcze udało się im przepłynąć wyznaczoną na wodzie trasę albo zgrabnie ominąć inną łódkę, satysfakcja i duma z własnych dokonań sięgały zenitu. Młodzież otrzymała solidną dawkę teorii oraz wiedzy o bezpieczeństwie na wodzie, co pomogło i m opanować stres i w kryzysowych sytuacjach nie wpadać w panikę.
Co jeszcze dzieci robiły na Bagrach? Uczyły się, bo projekt realizowany był w trakcie roku szkolnego. Po lekcjach i zajęciach żeglarskich dzieci zwiedzały Kraków – Podziemia Rynku Głównego, studio telewizyjne TVN oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego, brały udział w innych ciekawych zajęciach sportowych, m.in. byli w Parku Wodnym oraz na kręglach, rywalizowały w grze terenowej, w której mogli się wykazać nie tylko świeżo nabytą wiedzą żeglarską, ale i sprawnością, szybkością, umiejętnością współpracy w grupie.
Nad Bagrami nikt się nie nudził! Nie było na to czasu. Odwagi nabrali tu ci, co wcześniej byli nieśmiali, sprawność wzmacniali ci, co wcześniej byli trochę ociężali, samodzielni stali się ci, co wcześniej sami poradzić sobie nie potrafili, a poziom odpowiedzialności za siebie innych wzrósł u każdego. Kto wie? Może wśród naszych małych żeglarzy, którzy na Bagrach w Krakowie przeżywali swoją pierwszą żeglarską przygodę, są talenty na miarę Mateusza Kusznierewicza??Opiekun grupy Maria Pęchalska