• Święto Szkoły 2017

• ŚWIĘTO SZKOŁY-ŚWIĘTO PATRONA 2017

Święto Szkoły – Święto Patrona –

154 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Od 1999 r. Szkoła Podstawowa w Goszczy nosi imię gen. Mariana Langiewicza. Postać ta została obrana Patronem Szkoły na pamiątkę pobytu Generała ze swoim oddziałem w Goszczy w dniach 6 – 11 marca 1863 r.

Praca wychowawcza wokół  Patrona wpisana jest w Statut Szkoły i prowadzona przez cały rok. Jednak jej wzmożenie następuje od stycznia do marca, by przed Świętem nasi wychowankowie byli do niego dobrze przygotowani.

Tegoroczne obchody nosiły hasło „Jest takie miejsce…”. Najważniejszymi formami działań podmiotów szkoły były m.in.: godziny wychowawcze, apele tematyczne, konkursy wiedzowe, recytatorskie, plastyczne, fotograficzne, wystawki tematyczne, gry dramowe, wycieczki do miejsc związanych z powstaniem styczniowym.

Uwieńczeniem obchodów była Msza Święta w Kościele Parafialnym w Goszczy odprawiona dnia 11 marca przez Proboszcza Parafii ks. Andrzeja Orlikowskiego, przy akompaniamencie organistki pani Jadwigi Jakubiak. Po Mszy uczestnicy obejrzeli  program patriotyczny uczniów przygotowany przez nauczycielki panie Marię Pęchalską i Małgorzatę Ziąbek oraz  wysłuchali koncert Orkiestry Dętej „TON” prowadzonej przez Dyrygenta pana Eugeniusza Sokoła. W tej części obchodów uczestniczyli Goście – Przyjaciele Szkoły, m.in.: Wójt Gminy pan Marek Jamborski, Przewodnicząca Rady Gminy pani Małgorzata Doniec, Radny Powiatu pan Włodzimierz Tochowicz, Radni Gminy pani Jadwiga Łach i pan Antoni Siry, Dyrektor Centrum Zarządzania Edukacją pani Anna Szymczyk-Sierak, Prezes Gminnej Spółdzielni „SCh” pani Anna Kurowska, Prezes OSP Goszcza pan Henryk Dutkiewicz, Prezes Zarządu Gminnego PSL pan Stanisław Jungiewicz, Prezes Orkiestry „TON” pan Sebastian Regulski, Prezes Stowarzyszenia „Aktywna Wieś – Goszcza i Sadowie”, jednocześnie Sołtys wsi Sadowie pani Krystyna Broś, Sołtys wsi Polanowice pani Bogusława Gałązkiewicz, Sołtys wsi Goszcza pan Adolf Siudek, Kierownik Biblioteki Publicznej w Goszczy pani Wiesława Zielińska, nauczyciele-seniorzy oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Po uroczystościach w kościele uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy, Szkoły w Goszczy oraz Orkiestry przemaszerowali do szkoły, złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą  gen. Mariana Langiewicza.

Część oficjalną zamknęło zwiedzanie wystawy prac dzieci – owoc tegorocznych obchodów. Na zakończenie zaproszono uczestników na degustację potraw regionalnych, przygotowanych przez rodziców i Stowarzyszenie „Aktywna Wieś – Goszcza i Sadowie.

Dyrektor Szkoły składa serdecznie podziękowania wszystkim Gościom, Rodzicom i Mieszkańcom za udział w uroczystościach.